General

Nowotwór pęcherza moczowego: występowanie, czynniki ryzyka i leczenie

Chociaż jest to stosunkowo mało medialny rodzaj raka i tym samym nie poświęca mu się zbyt dużo uwagi w debacie publicznej, nowotwór pęcherza moczowego jest pierwotną przyczyną zgonów około 2.000 mężczyzn i 500 kobiet w naszym kraju. Zachorowania na ten typ nowotworu dotyczą głównie osób starszych zazwyczaj po 70 roku życia, przez co nie jest traktowany jako bezpośrednie zagrożenie, co jest błędem. Liczba zachorowań rośnie bowiem dość szybko.

Czynniki ryzyka

Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że jednym z najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego jest palenie papierosów. Nałóg ten dodatkowo powoduje, że jeśli już choroba zostanie wykryta, zazwyczaj jest to jej złośliwa forma. Bardzo ważnym elementem jest ponadto wystawienie na działanie niektórych chemikaliów wykorzystywanych w przemyśle gazowym, hutnictwie i wszędzie tam, gdzie do produkcji wykorzystywana jest guma. Z czynników, na które mamy mniejszy wpływ, należy wymienić mutację niektórych genów oraz chorobę pasożytniczą, która jednak występuje tylko w tropikach i w Polsce jej przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

Bardzo ważną informacją dla kobiet powinien być fakt, że nowotwór pęcherza moczowego może być wynikiem częstych, przewlekłych infekcji pęcherza moczowego, co niestety w ich wypadku jest istotnym ryzykiem.

Leczenie raka pęcherza

W wyborze metody leczenia najważniejsze jest zawsze ustalenie stopnia rozwoju choroby. W przypadkach łagodniejszych, które nie dały jeszcze przerzutów i są nieznacznie tylko zróżnicowane, wykonuje się specjalny zabieg usunięcia guza z dojścia przez cewkę moczową. W najwcześniejszych stadiach choroby można liczyć na pełne wyleczenie i wtedy rokowania są niemal tak dobre, jak w przypadku osób, które nigdy nie cierpiały na chorobę nowotworową. Kiedy jednak nowotwór zaczyna naciekać na przylegające węzły chłonne i mięśnie, bardzo często jedynym sposobem działania jest usuniecie całego pęcherza moczowego oraz struktur przyległych, w tym prostaty u mężczyzn i macicy u kobiet. Rokowania w takim wypadku nie są już niestety zbyt dobre, chociaż jeśli rak nie jest bardzo złośliwy, nie są także tragiczne.

Radioterapię i chemioterapię stosuje się przypadkach, gdy leczenie operacyjne pierwszego lub drugiego typu nie jest wskazane. Chemioterapia Mozę być ponadto wstępem lub działaniem uzupełniającym dla leczenia operacyjnego, jeśli są takie wskazania. Stosowanie tych metod bez fizycznego usunięcia guza lub przy usunięciu tylko jego części uznaje się za leczenie paliatywne mające na celu zwiększyć komfort pacjenta i wyeliminować doznania bólowe.

You may also like...

Dodaj komentarz